3. Záměr rozvoje studijního programu, jeho odůvodnění a předpokládaný počet přijímaných uchazečů o studium

 

Navazující magisterský studijní program Aplikovaná inženýrská informatika byl navržen s cílem rozšířit nabídku studijních programů VŠCHT Praha o program určený pro studenty, kteří se během bakalářského studia zaměřili na studium inženýrské informatiky a její aplikace v chemicko-inženýrských, bioinženýrských a dalších příbuzných oblastech. Nový studijní program byl vytvořen i se záměrem poskytnout studentům alternativu ke stávajícímu magisterskému programu Procesní inženýrství a informatika, který navazuje na bakalářský program Inženýrství a management, v němž se studenti mimo jiné seznamují s aplikacemi pro měřicí a řídicí techniku. Cílem nově navrhovaného perspektivního programu je poskytnout studentům obecné mezioborové znalosti v oblasti počítačové inteligence s důrazem na zpracování obrazů, programovací techniky, informační technologie a znalostní systémy.

Studenti prezentovaného studijního programu budou v průběhu studia v co nejširší míře zapojováni do vědecko-výzkumné činnosti ústavů Fakulty chemicko-inženýrské, aby získali další znalosti, dovednosti a návyky, které jednak zvýší jejich úspěšnost v doktorském studiu, ale připraví je též pro zaměstnání v oblasti vědy a výzkumu. Současně s ohledem na rychlý vývoj teoretických a aplikačních oblastí inženýrské informatiky budou pro studenty v maximální míře vyhledávány možnosti spolupráce s domácími i zahraničními pracovišti podobného zaměření a zahraniční studijní pobyty.

Předpokládá se, že po dokončení magisterského studia budou mít studenti perspektivu dobrého uplatnění v zaměstnání nebo při dalším studiu  v nejrůznějších doktorských studijních programech orientovaných na mezioborové aplikace inženýrské informatiky na domácích i zahraničních universitních pracovištích.  

Kvalita magisterského studijního programu je zabezpečena širokou vědecko-výzkumnou základnou, o jejíž úrovni svědčí tuzemská i zahraniční publikační činnost pedagogů Fakulty chemicko-inženýrské VŠCHT Praha. Dokladem vysoké úrovně vědecko-pedagogických týmů je i přední místo VŠCHT Praha v získávání domácích i zahraničních grantů na projekty základního i aplikovaného výzkumu. Hodnocení kvality magisterského studijního programu je prováděno v zásadě dvěma způsoby: vnitřní a vnější oponenturou. Vnitřní oponentura probíhá na kolegiích děkana. To umožňuje koordinovat a racionalizovat výuku včetně rozdělování prostředků pro náležité technické a programové zabezpečení pracoviště. Vnější oponentura je standardní akreditace MŠMT ČR.

VŠCHT  Praha má velmi dobré renomé v České republice i v zahraničí. VŠCHT  Praha spolupracuje s tuzemskými i zahraničními vysokými školami a dále s vědeckými a výzkumnými pracovišti (v rámci České republiky především s ústavy Akademie věd ČR). Rozsáhlá je i spolupráce s průmyslovými závody a mnoha dalšími institucemi z praxe.

 

Předpokládaný počet studentů přijímaných do prvního ročníku: 25