Nainstalovat Linux znamená vybrat si předtím nějakou linuxovou distribuci. Vzhledem k tomu, že jich existují stovky nebo možná tisíce, je to pro člověka, jenž se setkává s Linuxem poprvé, velmi obtížné. Přitom jde o klíčové rozhodnutí, protože stejně jako všude tam, kde si můžete vybrat, existují varianty vynikající, dobré a ty, kterým je lepší se vyhnout.
Vezměte linuxové jádro, přidejte k tomu vhodné programy, udělejte instalační program, najděte zajímavé jméno a distribuce je na světě. Zní to jednoduše a snad i proto distribucí existuje velké množství. Za prohlédnutí rozhodně stojí seznam distribucí na Wikipedii.
Pokud si vyberete běžnou desktopovou distribuci, na rozdíl od Windows nedostanete jen operační systém (pokud nepočítáme trapné aplikace typu Malování), ale kompletní balík všech aplikací, na které je možné si jen vzpomenout. Ty nejběžnější, jakou jsou internetový prohlížeč, kancelářský balík, chat, prohlížeč a editor obrázků, multimediální programy a další, jsou přímo předinstalované. Další stovky aplikací je velmi snadné nainstalovat pomocí pár kliknutí. Velmi podstatné je, že tím, že jsou součástí jedné distribuce, jsou otestované a připravené pro společné fungování. Nehrozí tedy např. problémy, s kterými je možné potkat se ve Windows, kdy různé aplikace požadují různou verzi DLL knihovny a přepisují si ji ve složce System32.
Myslíte si, že když má někdo nainstalovanou stejnou distribuci jako vy, musí vypadat stejně nebo alespoň podobně? Vůbec ne. To, jak linuxové prostředí vypadá a jak se ovládá, určuje tzv. window manager, neboli správce oken. Jen pro pořádek, ve slově window skutečně není na konci "s". V jedné distribuci je k dispozici většinou více správců oken, a tak je jenom na vás, jaké ovládání a vzhled si vyberete.
V současnosti jsou nepoužívanější dva správci oken - KDE a GNOME. Jde skutečně o velmi vyrovnané soupeře a nelze říct, že by měl jeden navrch nad druhým. Volbou správce oken však není dán jen vzhled a způsob ovládání, ale také zatížení počítače. KDE a GNOME patří mezi window managery nejnáročnější na výkon počítače, a tak je volte jen na počítačích, které svižně zvládají provoz alespoň Windows XP. Pokud vlastníte nějaký starší počítač, nemusíte zoufat, stejně jako distribucí i správců oken existuje celá řada. Váš počítač příliš nezatíží např. Xfce, Fluxbox nebo Window Maker a Enlightement.
Správce oken není povinný, a tak pokud žádný nenainstalujete, počítač sice nebude mít grafické uživatelské rozhraní, ale jinak bude plně funkční a bude moci být ovládán jen prostřednictvím textové konzole.
Ubuntu je linuxová distribuce pro pracovní stanice, založená na Debian GNU/Linux. Ubuntu je sponzorovaný společností Canonical Ltd (vlastněnou Markem Shuttleworthem) a název distribuce je odvozený z jihoafrického pojmu Ubuntu znamenajícího přibližně „lidskost ostatním“. Na rozdíl od Debianu má pravidelné zveřejňováni nových verzí, každých 6 měsíců, s podporou na dalších 18 měsíců; tímto způsobem se Ubuntu snaží poskytnout aktualizovaný a rozumně stabilní operační systém pro běžného uživatele s použitím Svobodného softwaru.
Instalace OS Linux je stejně snadná jako nakupování v obchodu. Pryč jsou doby, kdy mnohé zájemce odrazoval příliš složitý postup instalace od toho, aby tento OS vyzkoušeli. Instalace je stejně snadná jako u OS MS Windows možná i o trošku snadnější. Pokud, by i přes tento fakt měl kdokoliv z Vás problémy existuje spousta návodu, které Vám poradí a názorně ukážou jak se s tím vypořádat.
Jedním z mnoha návodů je i Průvodce instalací distribuce Ubuntu Linux přímo na českých oficiálních stránkách věnované této distribuci. Tento průvodce si dává za úkol pomoci začátečníkům s instalací v několika krocích. Díky názorným ukázkám formou obrázků se instalace stává hračkou pro všechny.
Průvodce popisuje nejběžnější způsob instalace a to z tzv. Live CD (tj. stačí dát do počítače spustit a pak třeba jen zkoušet nebo rovnou instalvoat). Tím, ale možnosti instalace této distribuce nekončí. Dalšími metodami jsou:
Veškeré tyto materiály jsou snadno dostupné z webových stránek ubuntu.cz ve formě Wiki, díky čemuž je vše přehledné a jasné.
Pokud by někomu nevyhovovala názornost a pátral po něčem ještě více vysvětlujícím např. komentovaném videu, není nic snadnějšího než zabrouzdat na známý a všeobecně oblíbený server Youtube, kde lze najít hromadu videí všeho druhu. Lze tu také najít komentovaná videa z průběhu instalace ve většině případů je ale komentář v angličtině.
Zaujaly vás výše uvedené informace? Všechno z toho a mnohem více se dozvíte, pokud se přihlásíte na bakalářské studium oboru Inženýrská informatika na VŠCHT v Praze. Informace v tomto návodu jsou pokryty mimo jiné těmito předměty:
Pokud se pustíte do vytváření většího projektu, budou se Vám zajisté hodit i znalosti získané v těchto předmětech:
Více o možnostech studia na VŠCHT se dozvíte zde.